Edycja 2020

13 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” w Gliwicach

Edycja jesienna 29 sierpnia
– 2. Października 2020 r.

 PROGRAM>>>

Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso w Gliwicach. Jak co roku na przełomie lata i jesieni Towarzystwo Kulturalne FUGA oraz Miasto Gliwice zapraszają na spotkanie ze znakomitymi artystami prezentującymi muzykę dawną w najróżniejszych odsłonach i kontekstach. Mimo wielu przeciwności 13. edycja Festiwalu All’improvviso odbędzie sięchoć ze względu na pandemię organizatorzy zdecydowali się na jej podzielenie, prezentując nam dwie odsłony: jesienną oraz z początkiem przyszłego roku zimową. Melomani tradycyjnie już przybywający do Gliwic ponownie będą mogli poczuć niezwykłą festiwalową atmosferę. Tegoroczna edycja wsparta została także przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 

Festiwal zainaugurowany zostanie 29. sierpnia w Kościele Ewangelickim Marcina Lutra w Gliwicach Łabędach przez Equilibrium String Quartet – kwartet smyczkowy grający na instrumentach historycznych. W wykonaniu muzyków zabrzmi polska muzyka – Elsner oraz Moniuszko, ale w programie koncertu znajdzie się także muzyka Ludwiga van Beethovena, dla pokreślenia jubileuszu 250. rocznicy urodzin słynnego wiedeńskiego klasyka. 

 

W postindustrialnej przestrzeni Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice” 17. Września usłyszymy natomiast intrygujące Trio Bastarda, czyli improwizujący na podstawie dawnych pieśni i motywów muzycznych zespół o niespotykanym zestawie instrumentów: klarnet, klarnet kontrabasowy i wiolonczela. W Gliwicach muzycy Bastardy: Paweł Szamburski, Michał Górczyński i Tomasz Pokrzywiński zaprezentują zupełnie nowy program „Śpiewnik Śląski 1555” na podstawie śpiewnika wydanego w 1555 we Wrocławiu przez luterańskiego pastora Valentina Trillera. Podczas koncertu usłyszymy również utwory z ostatniej płyty Bastardy – NIGUNIM – czyli improwizacje do chasydzkich pieśni bez słów. 

 

Kolejne dwa koncerty wpisują się w trwająca od 6 lat festiwalową rezydencję znakomitej {oh!} Orkiestry Historycznej pod dyrekcją Martyny Pastuszki. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć na Festiwalu muzyki Jana Sebastiana Bacha – 26. Września w niezwykłej przestrzeni Ruin Teatru Victoria usłyszymy Koncerty Brandenburskie i słynną Suitę orkiestrową h-moll, a partie solowe wykonają Anna Firlus (klawesyn), Tami Krausz (flet traverso) oraz koncertmistrzyni zespołu {oh!} – Martyna Pastuszka. Jesienną edycję All’improvviso zakończy 2. października w gościnnych progach Akademii Muzycznej w Katowicach koncert symfoniczny, podczas którego {oh!} wykona uwerturę do opery „Leszek Biały” Józefa Elsnera, Koncert fortepianowy Ferdinanda Hillera ze znakomitym pianistą Tobiasem Kochem oraz I Symfonia Mendelssohna. Całość poprowadzi niemiecki dyrygent młodego pokolenia Jakob Lehmann. 

 

W tym roku po raz pierwszy organizatorzy stworzyli również festiwalową propozycję dla najmłodszych: 6 września na małej scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach zaprezentowany zostanie koncert dla dzieci „Muzyczne Podróże Guliwera”.  Podczas zrealizowanego we współpracy z Gliwicką Szkołą Suzuki koncertu zabrzmi muzykbarokowego kompozytora G. Ph. Telemanna opartna baśni o słynnym Guliwerze, odwiedzającym krainy Liliputów i Olbrzymów.  

Towarzystwo Kulturalne FUGA podkreśla, że 13. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej „All’improvviso” swój finał będzie miał dopiero w styczniu, w ramach jego zimowej odsłony. Wtedy do Gliwic powróci barokowa opera w najlepszym wykonaniu, a na estradzie Teatru Miejskiego w Gliwicach ponownie usłyszymy między innymi słynnego kontratenora Maxa Emanuela Cencica i {oh!} Orkiestrę Historyczną. 

Bilety na festiwalowe koncerty dostępne są w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach, Centrum Informacji Turystycznej oraz na portalu ticketmaster.pl 

 

Organizatorzy: Towarzystwo Kulturalne FUGA, Teatr Miejski, Miasto Gliwice 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.