O Festiwalu

Festiwal All’Improvviso, organizowany przez Towarzystwo Kulturalne FUGA, zdobył w ciągu 14 lat stałą publiczność oraz przychylne recenzje w mediach. Jest on wyczekiwaną przez melomanów imprezą na stałe wpisującą się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Gliwic. Ponadto projekt ten został doceniony przez władze Miasta Gliwice i otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie promocji kultury. Jego wartość jest także uznana przez wielu artystów przyjeżdżających do Polski na festiwalowe koncerty. Wyrazem takiej oceny jest obecność w projekcie Arianny Savall – Honorowego Dyrektora Artystycznego Festiwalu.

Festiwal All’Improvviso to wydarzenie kulturalne o znaczeniu istotnym dla regionu. Forma promocji oraz poziom merytoryczny festiwalu potwierdziły w latach ubiegłych, że impreza ta jest doskonałą możliwością promowania regionu poprzez wydarzenie artystyczne. Organizatorzy dbają o udział
w projekcie uznanych mediów o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Festiwal od lat otrzymuje poparcie istotnych instytucji samorządowych i międzynarodowych (Patronat Marszałka Województwa Śląskiego, Patronaty Ambasad Hiszpanii i Włoch, Patronat Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, wsparcie finansowe instytucji kulturalnych Francji, Hiszpanii, Czech, Kanady), które ugruntowują znaczenie festiwalu w regionie i nie tylko.

Hasłem przewodnim Festiwalu w latach 2018 – 2021 jest Europa kultur
i narodów. Organizatorzy zaproszą słuchaczy do muzycznej podróży i pogłębionej refleksji nad historią kultury europejskiej, tak bogatej dzięki różnym narodom i grupom etnicznym, które przez wieki współistniały na naszym kontynencie. Koncepcja cyklu pozwoli także na podkreślenie niezmiernie ważnej wartości kultur i tradycji narodowych, które współcześni wirtuozi pragną zachować od zapomnienia. Założenia cyklu są w końcu pretekstem do wskazywania na tradycję europejską, która poprzez wielkie migracje czy odkrycia geograficzne „wyruszyła” wzbogacać świat.

FESTIWAL W LICZBACH:

210 koncertów, wykładów i spotkań autorskich,
28 000 festiwalowych gości,
30 polskich i światowych premier,
350 artystów z całego świata…

NA FESTIWALU WYSTĄPILI m. in.:
Jordi Savall, Arianna Savall, Hille Perl, Enrique Solinis, Marco Beasley, Christina Pluhar, Maurice Steger, Andrew L. King, Anna Moura, Yasmin Levy, Damien Guillon, Pino De Vittorio,  Fahmi Alqhai, John Potter, Cafe Zimmermann, Accademia del Piacere, Accordone, The King’s Singers, Quadro Nuevo, Quadriga Consort, Hesperion XXI, La Poeme Harmonique, {oh} orkiestra…