{oh!} Orkiestra historyczna!

{oh!} Orkiestra Historyczna

(…) to największe odkrycie ostatnich lat!” , Adam Rozlach, Polskie Radio

{oh!} Orkiestra Historyczna została założona w 2012 r. w Katowicach przez grupę instrumentalistów – entuzjastów i miłośników muzyki dawnej, skupionych wokół koncertmistrzyni Martyny Pastuszki oraz menedżera Artura Malke.
 

Poświęcając się wykonawstwu historycznemu, członkowie {oh!} Orkiestry nie zapominają o możliwie bliskim docieraniu z muzyką do słuchaczy. Praca nad każdym elementem dzieła, podkreślająca znaczenie muzyki w wymiarze retorycznym, owocuje koncertami, których celem jest nie tylko znakomita komunikacja między wykonawcami, ale przede wszystkim pomiędzy muzykami a słuchaczami.

Już od pierwszego koncertu ten rodzaj korespondencji został dostrzeżony i doceniony przez krytyków, a także zapraszanych do współpracy solistów oraz wspierające Orkiestrę instytucje i festiwale: Misteria Paschalia, Chopin i jego Europa, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Instytut Adama Mickiewicza, All’improvviso w Gliwicach.

Dynamicznie i konsekwentnie rozwijający się zespół wypracował sobie pozycję jednej z najważniejszych orkiestr muzyki dawnej w Polsce, co potwierdzają zaproszenia do udziału w największych festiwalach: BachFest Leipzig, HandelFestspiele Halle, Tage Alter Musik Regensburg i koncertach w takich salach jak Auditorium w Dijon, Sala im. P. Czajkowskiego w Moskwie, Filharmonia w Kolonii.

Zespół silnie osadzony jest w regionie śląskim poprzez współpracę z wieloma tutejszymi partnerami:

  • Miastem Gliwice, gdzie od kilku lat {oh!} jest rezydentem festiwalu All’improvviso, współpracując z Teatrem Miejskim w Gliwicach
  • Miastem Chorzów – gdzie odbywają się zwykle próby orkiestry w postindustrialnych wnętrzach kompleksu Sztygarka
  • Miastem Katowice – gdzie orkiestra rozpoczęła swoją działalność w 2012 r. regularnie współpracując z najważniejszymi tamtejszymi instytucjami a od 2015 r. realizując 4 koncerty w sezonie w ramach cyklu „Muzyka Dawna” w NOSPR

Ponadto muzycy {oh!} koncertowali m.in. w Tychach, Siemianowicach Śląskich, Mikołowie a sami pochodzą także z innych miast metropolii jak Zabrze czy Ruda Śląska.

Od początku swej działalności {oh!} Orkiestrze Historycznej bliska jest idea METROPOLII.

Zespół stał się już także prawdziwą wizytówką kulturalną Śląska.

Zespół wydał do tej pory 3 płyty: pierwsza z nich – {oh!} Schreyfogel/Schaffrath/Visconti (DUX) – zawiera interpretacje koncertów skrzypcowych i klawesynowych odkrytych w zbiorach biblioteki Uniwersytetu w Dreźnie. Drugi krążek to zbiór utworów A. Ivanschitza, wydany w serii „Musica Claromontana” (muzyka klasztoru na Jasnej Górze). Trzecia płyta, zatytułowana „Muzyka francuskich mistrzów” to nagranie live, gdzie zespół prezentuje utwory takich kompozytorów jak J.B. Lully, A. Campra, F. Couperin, M. Corette, M. Marais. Dwa ostatnie albumy zostały nominowane do nagrody Fryderyk – najważniejszej polskiej nagrody w branży muzycznej.

W 2019 r. w belgijskim wydawnictwie MUSO ukaże się płyta „Concerto grosso: Emigre to British Isles”, która jest pierwszą płytą zespołu, wydawaną za granicą.

Wraz z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Dawnej „All’improvviso” w Gliwicach Orkiestra Historyczna od kilku lat konsekwentnie rozwija scenę dla opery barokowej na Śląsku. Dotychczas dzięki tej współpracy odbyły się premiery oper „Didone abbandonata” D. Sarriego (2014) oraz „Arminio” J. A. Hassego (2016). W 2018 r. wraz ze światowej sławy solistami, na czele z Maxem Emanuelem Cencicem {oh!} wykonała operę „Gismondo, re di Polonia” Leonardo Vinciego, która z ogromnym sukcesem zaprezentowana została również w Theater an der Wien w Wiedniu, a kolejne jej wykonana planowane są w latach 2019-2020.

Dzięki współpracy z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach od 2015 r. {oh!} regularnie koncertuje w ramach cyklu Muzyka Dawna, mając możliwość realizacji autorskich programów obejmujących repertuar od wczesnego baroku aż po symfonikę romantyczną, przy udziale znakomitych solistów.