Aleksander Dębicz i Marcin Zdunik – „Bach Stories”

Aleksander Dębicz i Marcin Zdunik – program „Bach Stories”

Aleksander Dębicz, zwycięzca Transatlantyk Instant Composition Contest 2013, zapoczątkował swój kontrakt z Warner Classics płytą zawierającą cykl 12 kompozycji pianisty inspirowanych muzyką filmową. „Cinematic Piano” odniosło wielki sukces i przysporzyło artyście wielu fanów. Drugi album artysty, jednocześnie pierwsza płyta duetu Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik, poświęcona jest muzyce Johanna Sebastiana Bacha i jej miejscu we współczesnym świecie. Wybór ten nie jest przypadkowy – muzyka lipskiego kantora zawsze była bliska Aleksandrowi Dębiczowi. Jest on także laureatem wielu konkursów Bachowskich.

Marcin Zdunik należy do czołowych wiolonczelistów młodego pokolenia. W sezonie 2016/2017 jest artystą-rezydentem Filharmonii Narodowej, gdzie odbyła się sesja nagraniowa „Bach Stories”.  Akustyka jednej z głównych polskich sal koncertowych dodatkowo inspirowała muzyków.
Duet Aleksander Dębicz & Marcin Zdunik koncertuje na co dzień w kraju i za granicą, wykonując repertuar Bachowski, a także m.in. dzieła Fryderyka Chopina i Franciszka Schuberta. Za każdym razem ich koncerty to wielkie święto muzyki, podczas którego perłom muzyki klasycznej nadane zostają nowe znaczenia.

Projekt „Bach Stories” powstał z fascynacji pianisty Aleksandra Dębicza i wiolonczelisty Marcina Zdunika muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Polskich wykonawców zainspirował proces „preludiowania” (niem. präludieren – improwizować), który dla osiemnastowiecznych niemieckich organistów- kompozytorów był zarówno sposobem na uświetnienie nabożeństw i uroczystości, jak i drogą nieustannych poszukiwań artystycznych. Koncerty „Bach Stories” ukazują współczesną kontynuację tego procesu twórczego. Projekt został utrwalony na dwupłytowym albumie o tym samym tytule. Ponadczasowe dzieła mistrza Jana Sebastiana Bacha oraz autorskie improwizacje nimi inspirowane. Klasyczne – nie zaś jazzowe – improwizacje stanowią pomost pomiędzy epokami. Uwspółcześniają muzykę Bacha, wykorzystując nowe środki wyrazu. Projekt to opowieść o ponadczasowości muzyki Bacha. Artyści nie tylko interpretują jego utwory, ale też rozwijają jego idee we współczesnym kontekście.

Album „Bach Stories” został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków. Stał się „płytą tygodnia” w brytyjskim radio Classic fM i otrzymał wiele pochlebnych recenzji m. in. w brytyjskim Gramophone.