Dźwięki Niepodległe na 11 edycję Festiwalu!

Już 2 września w Gliwicach rozpocznie się XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso!

Hasłem przewodnim Festiwalu w latach 2018 – 2020 jest Europa kultur
i narodów. Organizatorzy zaproszą słuchaczy do muzycznej podróży
i pogłębionej refleksji nad historią kultury europejskiej, tak bogatej dzięki różnym narodom i grupom etnicznym, które przez wieki współistniały na naszym kontynencie. Koncepcja cyklu pozwoli także na podkreślenie niezmiernie ważnej wartości kultur i tradycji narodowych, które współcześni wirtuozi pragną zachować od zapomnienia. Założenia cyklu są w końcu pretekstem do wskazywania na tradycję europejską, która poprzez wielkie migracje czy odkrycia geograficzne „wyruszyła” wzbogacać świat.

Na inaugurację festiwalu zaplanowano współczesne prawykonanie opery  „Gismondo re di Polonia” Leonardo Vinciego, bezpośrednio odnoszące się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To monumentalne dzieło ukazuje jak istotna były pozycja Polski w ówczesnej Europie. W przedsięwzięcie zaangażowanych 7 czołowych europejskich solistów, w tym przede wszystkim światowej sławy kontratenor Max Emanuel Cencic. Solistom akompaniować będzie {oh!} Orkiestra Historyczna.

Z kolei piękno muzyki Andaluzji oraz dbałość o tradycję flamenco zaprezntują muzycy Euskal Barrokensemble, którzy pod kierownictwem Enrike Solinisa przedstawią w Polsce po raz pierwszy projekt „El „Amor Brujo”.

W barwną i niezwykła podróż zabierze nas także włoski kompozytor, gambista i dyrygent Vittorio Ghielmi oraz Il Suonar Parlante Orchestra. W wykonaniu muzyków usłyszymy klasyczne i tradycyjne utwory z okresu baroku zaaranżowane w stylu muzyki cygańskiej.

Tradycję muzyki europejskiej na nowo odkryją przed nami polscy utytułowani muzycy Aleksandrer Dębicz i Marcin Zdunik. „Bach stories” to przedstawienie nowego sposobu myślenia o wykonawstwie muzyki i powrót do dawnej praktyki muzycznej w jej współczesnym wydaniu.
W ramach projektu prezentowane są ponadczasowe dzieła mistrza Johanna Sebastiana Bacha oraz autorskie improwizacje nimi inspirowane.

Mistrza polifoinii usłyszymy także w mistrzowskiej interpretacji znakomitego polskiego pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, który wystąpi na festiwalu
z projektem „Bach” wraz ze swoim trio.

Tradycją festiwalu są także wykłady i spotkania edukacyjne, które stanowić będą doskonały komentarz dla naszych festiwalowych słuchaczy.